Farby z oksydantami – czy niszczą włosy?

Czy oksydanty niszczą włosy? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto choć raz dokonywał koloryzacji swoich włosów. Jakkolwiek by nie było, farbowanie włosów bez tego niezbędnego rozjaśniacza po prostu nie wyjdzie. Dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego stężenia, które nie narobi szkód, a pozwoli uzyskać oczekiwane efekty.

Co to takiego oksydant?

Każda profesjonalna farba wymaga tego dodatku. Preparaty te dostępne są zazwyczaj w formie płynów, a następnie mieszane wraz z farbą. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się na włosy i odczekuje odpowiedni czas. Oksydant tak naprawdę to nic innego jak woda utleniona o odpowiednim stężeniu. Dostępna jest w kilku rodzajach, gdzie główna różnica polega na stężeniu procentowym. Oksydant o najniższym stężeniu to roztwór 3 %. Stosowany jest, gdy zamierzamy rozjaśnić włosy co najwyżej o jeden ton, pogłębić ich odcień lub dodać inny refleks. 6 % rozjaśnia odcień o 1-2 tony, szczególnie polecany w przypadku siwych włosów. Utleniacz 9 % rozjaśnia o 2-3 tony.

Stosowany jest, gdy chcemy dość znacznie zmienić kolor włosów, a także w przypadku ciemnych odrostów. Dla wyjątkowo naturalnych, ciemnych i grubych włosów, należy zastosować taki o stężeniu o 12 %. Włosy staną się jaśniejsze nawet o 5-6 tonów. Używany jest również w przypadku dekoloryzacji.

Czy oksydanty niszczą włosy?

Cały sekret tkwi oczywiście w odpowiednim dobraniu go do rodzaju i kondycji włosów. Im silniejszy, tym większe może wyrządzić szkody, dlatego tak ważne jest umiejętne dobranie jego stężenia. Co bierzemy pod uwagę, gdy decydujemy o jego sile? Najważniejszych jest kilka czynników. Pod uwagę bierzemy między innymi grubość włosów, stopień ich zniszczenia, ilość siwych włosów, odrosty, odcień wyjściowy oraz wysokość tonu. Roztworu o najwyższym stężeniu powinno używać się jak najrzadziej, a jeżeli już, to zdecydowanie dla zdrowych i grubych włosów. Oksydant o stężeniu 6% ma najczęstsze zastosowanie. Prawidłowo dobrany roztwór nie zniszczy włosów, a pozwoli uzyskać oczekiwane efekty.